Darbo paieška: 12 Svarbiausių CV rašymo patarimų

Darbo paieška prasideda nuo CV rašymo, CV šablono ar formos užpildymo. Pateiksime CV rašymo patarimus, kaip tai reikia atlikti pavyzdingai.

CV rašymas kompiuteriu

Kiekvieną kartą, kai ieškote darbo, vidutiniškai konkuruojate su 50 kitų kandidatų. Taip, jūs perskaitėte teisingai. Įsivaizduokite, kad esate personalo atrankų specialistas ir turite peržiūrėti 50 (dažnu atveju ir daugiau) gyvenimo aprašymų. Ar gerai ir atidžiai juos visus perskaitysite? Turbūt ne.

Atrankų specialistai praleidžia apie 6 sekundes susidarydami bendrą pirmą įspūdį apie kiekvieną CV atsiuntusį kandidatą. Taigi, pats pirmasis įspūdis yra vienas iš pagrindinių raktų į sėkmę. Jei pateiksite tvarkingą, tinkamai struktūruotą ir vizualiai patrauklią CV formą, įtikinsite atrankų specialistus daugiau laiko skirti būtent jūsų CV peržiūrai. Kitu atveju - blogai parengtas gyvenimo aprašymas gali nuvesti prie to, jog jūsų kandidatūra bus atmesta kaip netinkama dar pirmojo atrankos etapo metu, peržiūrint kandidatų CV. Jeigu to nenorite, bet visgi nežinote kaip rašyti CV, - jūs esate būtent ten, kur ir reikia. Žemiau pateiksime patarimus tam, kad CV rašymas Jums taptų lengvesniu procesu ir nekeltų tiek daug neigiamų asociacijų bei emocijų. Jeigu norite vizualiai pamatyti kaip atrodo teisinga CV struktūra, rekomenduojame peržiūrėti puslapį nemokamas CV šablonas.

Pirmiausia, pildydami CV formą, visada turėkite omenyje šias, auksines taisykles, kaip rašyti CV.

CV formatavimo taisyklės

1. PASIRINKITE AIŠKIUS IR ĮSKAITOMUS ŠRIFTUS

Pasirinkite vieną iš standartinių CV šriftų: „Arial“, „Tahoma“, „Helvetica“, „Times New Roman“ arba „Bookman Old Style“.

Naudokite 11–12 pt šrifto dydį ir po vieną tarpelį tarp žodžių. Norėdami išryškinti savo vardą ar CV šablono skilčių pavadinimus, pasirinkite 14–16 pt šrifto dydį.

2. VADOVAUKITĖS VIENODUMO PRINCIPU

Visoms keturioms lapo pusėms (du šonai, viršus ir apačia) nustatykite 2,5 cm paraštes. Įsitikinkite, kad jūsų CV antraštės yra vienodos - padarykite jas didesnes ir paryškintas, galite naudoti ir pabraukimo funkciją. Laikykitės vieno datos formato savo CV: pavyzdžiui, 11–2017 m. arba 2017 m. lapkričio mėn.

3. NEVERTĖTŲ CV APKRAUTI VIZUALINIAIS EFEKTAIS

Atsiminkite – čia galioja taisyklė mažiau yra daugiau. Šviesus fonas yra jūsų draugas. Be to, jūsų CV gali būti spausdinamas, tai dažniausiai daroma juodu rašalu ant balto popieriaus, per didelis grafinių vaizdų skaičius gali būti neįskaitomas.

4. NUOTRAUKOS TALPINIMAS CV

Nuotraukos nėra privalomos, tad nėra būtina jas įtraukti į CV, nebent jūsų aiškiai prašoma tai padaryti, nes to reikalauja pati darbo pozicija (pavyzdžiui, vienas iš darbo reikalavimų yra reprezentatyvi išvaizda).

Jeigu visgi nusprendžiate talpinti nuotrauką, vadovaukitės žemiau paminėtais patarimais:

5. PADARYKITE SAVO CV TRUMPĄ IR AKTUALŲ

Nebūkite iš tų kandidatų, kurie mano, kad į savo gyvenimo aprašymus turi įtraukti kiekvieną savo gyvenimo detalę. Niekas neturi tiek laiko analizuoti ar perskaityti daugiau nei 10 ankstesnių darbų aprašymų. Su tuo mes susipažinsime vėliau.

PATARIMAS

Baigę rašyti, išsaugokite savo CV PDF formatu, kad įsitikintumėte, jog jūsų CV maketas lieka nepakitęs. Tačiau atkreipkite dėmesį į pareigybės aprašymą, kadangi kai kurie darbdaviai nepriima PDF formato gyvenimo aprašymo. Tokiu atveju siųskite savo CV „Word“ formatu.

Gerai, jei jau paruošėte savo CV šabloną, laikas aptarti pagrindines CV rašymo taisykles!

Jeigu patiems CV šablono susikurti nepavyksta, visada galite jį rasti apsilankę puslapyje nemokamas CV šablonas.

Svarbu paminėti, jog CV gali kisti ir varijuoti, tačiau žemiau pateikiame pagrindines CV skiltis ir rašymo principus.

pagrindinės CV skiltys ir rašymo principai

1. CV antraštė ir kontaktinė informacija

CV antraštėje reikėtų nurodyti savo vardą ir pavardę, kontaktinį telefono numerį, elektroninio pašto adresą, gyvenamosios vietos adresą, galima prisegti Linkedin profilio nuorodą (jeigu jį turite).

SVARBU

Linkedin profilis turi būti atnaujintas ir atitikti CV pateikiamą informaciją.

2. Asmeninis prisistatymas arba santrauka

Šios dalies nevertėtų nuvertinti ir praleisti arba skirti jos kūrimui mažai laiko, kadangi tai yra viena iš esminių skilčių, į kurią krypsta akys, atsidarius asmens gyvenimo aprašymą. Nors šioje CV skiltyje ir nereikia pateikti daug informacijos (pravartu apsiriboti 3-4 neilgais sakiniais), svarbu, kad pateikta informacija būtų aiški, sklandi, glausta. Pateikiant informaciją šioje skiltyje galite sau atsakyti į šiuos klausimus: kas jūs, ko jūs ieškote ir siekiate ir ką galite pasiūlyti įmonei ar organizacijai.

PATARIMAS

Jei turite mažai darbo patirties, susijusios su pozicija, į kurią bandote patekti, tuomet čia nurodykite kokiais įgūdžiais pasižymite ir argumentus, kodėl jūs tiktumėte šiai pozicijai.
CV formos pavyzdys

3. Darbo patirtis

Čia turėtumėte nurodyti visą savo darbinę patirtį (viršuje naujausia patirtis, chronologine tvarka judant žemyn). Dažniausiai jūsų darbo patirties skyrius yra svarbiausia viso jūsų CV dalis - ta, į kurią sukoncentruojama daugiausia dėmesio ir laiko. Jei galvojate „lengva, man tiesiog reikia išvardinti savo ankstesnes pareigas ir datas“, pagalvokite dar kartą. Taip, tai yra privalomi dalykai paprastame, eiliniame CV. Visgi, eilinis CV nepadės gauti svajonių darbo. SVARBU: pandemijos metu, sumažėjus laisvų darbo vietų rinkoje ir padidėjus darbuotojų pasiūlai, ypatingai svarbu išsiskirti iš kitų kandidatų ir sukurti teigiamą pirmąjį įspūdį.

PATARIMAS

Atrankų specialistams neužtenka žinoti ką kandidatas dirbo. Jie nori žinoti kaip gerai tai darėte ir ką galite pasiūlyti savo būsimam darbdaviui. Susitelkite į išmatuojamus, aktualius pasiekimus, ne tik į savo pareigas ir jų funkcijas. Naudokite veiksmažodžius: „sukurta“, „išanalizuota“, „įgyvendinta“ (galite pateikti ir skaičius ar kitus rezultatų indikatorius), o ne „atsakinga už kūrimą, analizę ir įgyvendinimą“. Pritaikykite savo CV prie darbo skelbimo - atidžiai perskaitykite darbo aprašymą ir pagalvokite, ko iš jūsų darbdavys tikėsis. Jei tas užduotis atlikote anksčiau, įtraukite jas į savo CV, net jei tai nebuvo jūsų pagrindinė atsakomybė. Jeigu darbo patirties turite daug, nebūtina jos visos surašyti, galima paminėti tik tą, kuri yra naudinga ir siejasi su pozicija, į kurią dabar kandidatuojate (pvz.: pozicijos prieš 10-15 metų gali būti nebeaktualios).

4. Išsilavinimas

Jei turite aukštąjį išsilavinimą, į CV įtraukite tik jį. Neminėkite savo vidurinės mokyklos, nebent tai yra jūsų aukščiausias išsilavinimas. Kas turėtų būti paminėta:

PATARIMAS

Šią skiltį galite praplėsti, jeigu neturite darbinės patirties arba jos turite pakankamai mažai. Tuomet galite detaliau nurodyti ką konkrečiai mokėtės, kokių žinių jums tai suteikė. Taip pat išsilavinimo skiltį galite nukelti aukščiau darbo patirties (jei jos mažai arba ji nėra susijusi su pozicija) arba pakeisti darbo patirties skiltį (jei darbo patirties neturite apskritai).

5. Įgūdžiai

Kalbant apie įgūdžius, kuriuos reikia pateikti rašant informaciją CV šablone, vienas dalykas yra svarbesnis nei bet kuris kitas - aktualumas. Įgūdžiai, kuriuos nusprendėte įtraukti į savo gyvenimo aprašymą, turi būti susiję su darbu, į kurį kandidatuojate. Šioje skiltyje galite nurodyti kokias užsienio kalbas mokate, kokias technines, kompiuterines žinias ar licencijas turite, kokius IT įgūdžius turite.

PATARIMAS

Surašykite visus savo profesinius įgūdžius. Tada patikrinkite būsimo darbdavio pageidaujamus įgūdžius darbo aprašyme. Ar jie atitinka kai kuriuos jūsų įgūdžius? Bingo! Tai yra tie įgūdžiai, kuriuos reikia įdėti į savo CV įgūdžių skiltį. Išvardinę savo įgūdžius, galite pridėti trumpą kiekvieno aprašą, kad nurodytumėte savo kvalifikacijos lygį. Pavyzdžiui, „Puikus“, „Pažangus“ arba „Pagrindinis“.

6. POMĖGIAI

Ši skiltis nėra akcentuojama kaip būtina, o ji ypač nereikalinga, jeigu tikrai neturite ką joje rašyti ir papasakoti. Visgi, jeigu manote, jog ši skiltis tik organiškai papildys, pagyvins jūsų CV ir padės jums išsiskirti iš kitų, tikrai skirkite laiko ir paminėkite mėgiamas veiklas.

7. REKOMENDACIJOS

Tam, jog neapkrauti CV formos, pastaruoju metu rekomendacijų geriau nepateikinėti. Visgi, galima įtraukti informaciją, kurioje nurodoma, jog, esant poreikiui, rekomendacijos gali būti pateikiamos arba nurodomi kontaktai, kuriais būtų galima susisiekti dėl rekomendacijų (SVARBU: prieš pateikiant buvusių darboviečių rekomendacijas galinčių pateikti asmenų kontaktus, turite gauti jų sutikimą tai daryti).

Tikimės, jog šie pagrindiniai principai CV rašymą galės paversti daug paprastesniu procesu. Svarbu paminėti, jog CV rašymas nėra vienkartinis darbas, tam tikrų korekcijų gyvenimo aprašyme reikės atlikti ir ateityje, nurodant naują informaciją, tinkančią konkrečiai siekiamai darbo pozicijai, tačiau gera pradžia – pusė darbo, ar ne?

Patiko? Pasidalink:

Kita informacija

Darbo paieška: 8 patarimai, kuriuos turi žinoti kiekvienas

Darbo paieška susideda iš keletos skirtingų, tačiau labai svarbių sudedamųjų dalių, kurias pristatome šiame straipsnyje.

Daugiau